PYTANIA? ZADZWOŃ!

CZY MAM HALUKSA? TAK? I CO DALEJ?

0
CZY MAM HALUKSA? TAK? I CO DALEJ?

CZY MAM HALUKSA? CZYLI PIERWSZE OBJAWY PALUCHA KOŚLAWEGO

 

Skoro jesteś na tej stronie oznacza, że dostrzegasz zmiany zachodzące w Twoich stopach. Być może się ich wstydzisz i nie podoba Ci się ich wygląd. Jeśli w Twojej rodzinie problem haluksa pojawił się u mamy, czy babci, oraz dotyczą Cię objawy wskazane poniżej, z dużym prawdopodobieństwem oznacza to, że masz haluksa.

Objawy palucha koślawego: 

 • poszerzenie przedniej części stopy i odchylenie palucha w kierunku drugiego palca
 • ból w okolicy dużego palca stopy
 • ograniczenie zakresu ruchu u podstawy palucha
 • pojawienie się zgrubienia i zaczerwienienia z boku stopy, po jej wewnętrznej stronie
 • ból w miejscu deformacji podczas noszenia obuwia
   

Gdy odpowiedź na większość powyższych stwierdzeń brzmi TAK, zapewne zastanawiasz się co zrobić i jak można temu zaradzić.

W pierwszej kolejności polecamy wizytę u lekarza ortopedy, który oceni zakres wady, wykluczy lub potwierdzi towarzyszące schorzenia oraz zaleci dalsze postępowanie.

Niżej postaramy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące haluksów, m. in:

 • Co to jest haluks? i jakie są jego przyczyny?
 • Czy da się go zlikwidować, bądź wyleczyć?
 • Co zrobić, by nie bolało i przeciwdziałać pogłębianiu się wady?
 • Jakie są proste metody walki z haluksami?
 • Jakie produkty na haluksy dostępne są na rynku i jak dobrać je do swojego trybu życia?
 • Od czego rozpocząć użytkowanie produktów na haluksy?

CO TO JEST HALUKS?

Paluch koślawy, powszechnie zwany haluksem (hallux valgus), to dokuczliwe zniekształcenie stopy. Zwyrodnienie to polega na odchylaniu się palucha w kierunku pozostałych palców stopy. Z czasem, w wyniku stopniowego przesunięcia kości tworzy się uwypuklenie z boku stopy, wyglądające jak guz. Nie jest to jednak dodatkowa narośl na tkance kostnej, jak myślą niektórzy. Stan zapalny generuje ból i dyskomfort. Wada najczęściej rozpowszechniona jest wśród kobiet. Dlaczego?

Za jedną z głównych przyczyn uważa się predyspozycje genetyczne - kobiety są bardziej narażone przez słabszy układ mięśniowo-więzadłowy, ale haluksy mają również mężczyźni. Dodając do tego brak profilaktyki, nieodpowiedni obuwie, inne schorzenia (np. płaskostopie, otyłość), czy nieaktywny tryb życia, przepis na postępującą chorobę mamy gotowy.

CZY DA SIĘ HALUKSA ZLIKWIDOWAĆ, BĄDŹ WYLECZYĆ?

Całkowita likwidacja wady jest możliwa jedynie w wyniku operacji. Niestety, istnieje ryzyko odnowienia się choroby, co nie oznacza jednak, że nie warto się poddać operacji, by poprawić komfort życia i chodzenia. Zabieg chirurgiczny jest ostatecznością, gdyż jak każdy, niesie ze sobą ryzyko. Wykonuje się go przede wszystkim w zaawansowanym stadium choroby.

Aparaty na haluksy polecane są przede wszystkim w PROFILAKTYCE, jak również w początkowym i średniozaawansowanym stadium palucha koślawego.
Mają działanie przeciwbólowe, a ich głównym zadaniem jest powstrzymanie rozwoju wady.

Polecamy APARATY MARCIN do stosowania w trakcie spoczynku lub CAŁODOBOWY APARAT RUCHOMY który można stosować podczas domowych czynności. Do chodzenia w obuwiu na co dzień najlepiej nadają się KLINY międzypalcowe jak MARCIN II czy MARCIN II LUX, czy też KLINY Z OSŁONĄ lub przypominające skarpetki OPASKI Z KLINEM I OSŁONĄ.

Dostępne są w atrakcyjnych ZESTAWACH pozwalających działać kompleksowo.

Wśród aparatów dostępnych na rynku niektóre realizują te zadania lepiej, inne gorzej, ale ŻADEN Z NICH NIE USUNIE CAŁKOWICIE HALUKSA

Zwyrodnienia magicznie nie da się cofnąć, wyleczenie tabletkami, maściami, aparatami nie jest możliwe. A tym bardziej w krótkim czasie.

Nie dajmy się zwieźć reklamom obiecującym całkowite wyleczenie haluksów. Przestrzegamy przed nieuczciwymi sprzedawcami proponującymi wyleczenie haluksów nawet w 14 dni za pomocą aparatu.

Najbardziej popularną formą wpływu na polepszenie stanu stóp z haluksami jest profilaktyka: ćwiczenia, stosowanie produktów wspomagających (szyn, separatorów, skarpet na haluksy) - zapobiegających pogłębianiu się wady.

CO ZROBIĆ, BY NIE BOLAŁO I PRZECIWDZIAŁAĆ POGŁĘBIANIU SIĘ WADY?

Haluks to dolegliwość, którą nie musimy zaakceptować.  Ból i dyskomfort można złagodzić dostępnymi na rynku produktami, oraz poprzez ćwiczenia, ale ważne, by działać konsekwentnie oraz kompleksowo. Wada nie będzie wtedy szybko postępować.

Tak jak codziennie myjemy zęby, tak codziennie warto poświęcić czas swoim stopom. Ćwiczenia te, przyniosą ulgę i polepszą kondycję mięśni stóp.

JAKIE SĄ PROSTE METODY WALKI Z HALUKSAMI?

Proste ćwiczenia rozciągają i wzmacniają mięśnie stóp, np. z ekspanderem, z piłką czy z przedmiotami codziennego użytku. Odciąganie palców, zginanie, rozciąganie, rolowanie piłki, podnoszenie palcami przedmiotów (np. długopisu) to kilka prostych przykładów, łatwych do wykonania, nawet pod biurkiem czy w domowym zaciszu przed TV.

Przykłady ćwiczeń znajdziesz  tu https://marciny.com/pl/cwiczenia.html

Nie tylko ćwiczenia stóp, ale ogólna aktywność sportowa i utrzymywanie prawidłowej masy ciała ma wpływ na nasze stopy. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia mocno angażujące kończyny mogą przeciążać przodostopie, całą stopę oraz staw skokowy.

Warto, kiedy to tylko możliwe chodzić boso, np. po piachu, czy trawie. Angażuje to różne grupy mięśni stóp i pomaga utrzymać je w dobrej formie.

Obuwie – mocno obciążające przodostopie – jak szpilki – u osób z predyspozycjami do haluksów działa jak imadło, palce zbiegają się i wzajemnie uciskają. Obuwie wygodne, na niewielkim podbiciu, często zmieniane tak, by nie przeciążać wciąż tej samej części stopy, to ważny element w walce z haluksami. Podobnie jak dobrane wkładki oraz separatory palców; np MULTISEPARATORY czy SEPARATORY Z OCHRONĄ PRZODOSTOPIA I REGULACJĄ.

JAKIE PRODUKTY NA HALUKSY DOSTĘPNE SĄ NA RYNKU I JAK DOBRAĆ JE DO SWOJEGO TRYBU ŻYCIA?

Szeroka oferta na rynku produktów skierowana do osób z haluksami udowadnia, że jest to problem powszechny, a ich twórcy różnorodnością konstrukcji starają dopasować się do indywidualnych potrzeb. Każdy z nas ma inną stopę, jak również zmaga się z różnym stopniem zaawansowania wady. Aby dobrać odpowiedni zestaw można, a wręcz należy spróbować różnych typów aparatów. Na rynku znajdziemy zarówno takie do użytku w trakcie spoczynku jak i aktywności, jak:


Wybór kilku rodzajów produktów pozwala dobrać odpowiedni do używanego obuwia, oraz wykonywanej czynności. Można zatem działać kompleksowo i wielotorowo.

W zaciszu domowym przydatna staje się szyna odciągająca duży palec. Stabilna konstrukcja pozwala na silne działanie i efektywność w eliminacji bólu. Separatory na wszystkie palce rozdzielają i rozluźniają, ściśnięte podczas chodzenia w szpilkach, palce. Podczas codziennej aktywności, chodzenia jak również uprawienia sportu przydatne staną się kliny międzypalcowe, dostępne w różnych rozmiarach, oraz wkładki do butów, amortyzujące i przeciwdziałające płaskostopiu towarzyszącemu najczęściej haluksom.

OD CZEGO ROZPOCZĄĆ UŻYTKOWANIE PRODUKTÓW NA HALUKSY?

Jako pierwsze do sprawdzenia proponujemy kliny międzypalcowe do obuwia, oraz szynę korekcyjną do użytku w czasie spoczynku. Rozmiar klinów zależny jest od zakresu wady, najlepiej jednak na początek wybrać rozmiar S.

WAŻNE! by rozpocząć użytkowanie wszelkich aparatów na haluksy od godziny dziennie. NIGDY! nie należy zakładać aparatu lub separatora na całą noc, a klinów na cały dzień.

To jeden z najczęstszych błędów nowych użytkowników.

Warto  uzbroić się w cierpliwość, gdyż początkowo użytkowanie może sprawiać problem i wydać się niewygodne. Rozpocznij użytkowanie od 1 godziny w ciągu dnia, stopniowo zwiększając czas oraz siłę odwodzenia, by stopniowo przyzwyczaić stopy. Należy próbować, też zmieniać produkty, by znaleźć odpowiedni dla siebie zestaw, który będzie najwygodniejszy. Profilaktyka i konsekwencja powinna z czasem przynieść efekt; objawy bólowe ustąpią, a wada nie będzie się powiększać.

Pamiętaj, nie zwlekaj z profilaktyką haluksa, by wada się nie pogłębiła na tyle, by utrudniała chodzenie i by stopy stały się bardzo nieatrakcyjne wizualnie.

Nie czekajmy, aż pojawi się problem. Najlepsze rezultaty zawsze przynosi działanie profilaktyczne!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl