PYTANIA? ZADZWOŃ!

JAK ZAPOBIEC OPERACJI HALUKSÓW

0
JAK ZAPOBIEC OPERACJI HALUKSÓW

Jak zapobiec operacji haluksów?

Haluksy nie powstają w tydzień, a latami. Z początku nie dają o sobie znać, bo nie bolą i wydają się tylko defektem urody, niewartym większej uwagi. A gdy haluksy są w rodzinie od pokoleń nie należy ignorować pierwszych objawów i konsekwentnie przeciwdziałać rozwojowi wady. Zdrowe nawyki kształtowane od dzieciństwa powinny obejmować również nasze stopy.

MŁODOŚĆ HALUKSÓW

Haluksy coraz częściej pojawiają się u młodszego pokolenia, a nawet u dzieci. Warto zatem uwzględnić badanie podologiczne dziecka, by zapobiec też innym chorobom w przyszłość, jak np. wada postawy, płaskostopie. Lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich wkładek. Dużo ruchu, ćwiczenia oraz odpowiednio wyprofilowane obuwie wpływa na prawidłowy rozwój stóp.

Jak przeciwdziałać haluksom?

DOBRE OBUWIE

W przeciwieństwie do naszych babć, które nie miały wielu par obuwia, ale za to rzemieślnicze, skórzane, obecna szeroka oferta rynku obuwniczego, niekoniecznie zawiera wysokiej jakości produkty Często o zakupie decyduje przystępna cena.

Ważne jest zatem by spełniało podstawowe kryteria:

  • Nie za małe jak i nie za duże, nie za ścisłe, nie za szerokie
  • Stabilne 
  • Amortyzujące
  • Oddychające
  • Z naturalnego materiału

Jeśli na obcasie to mającym ok. 3 cm. Należy zmieniać obuwie, by nie chodzić codziennie lub też przez długie godziny w jednej i tej samej parze.

ĆWICZENIA

Gimnastyka stóp przy pomocy piłki, przedmiotów codziennego użytku, jak i EKSPANDERA dołączonego do APARATU NA HALUKSY MARCIN pomogą utrzymać stopy w dobrej kondycji. Na ćwiczenia wystarczy poświęcić kilka minut dziennie. Konsekwentność w działaniu jest tu jednak kluczowa. Propozycje ćwiczeń znajdziesz tutaj: https://marciny.com/pl/cwiczenia.html

WKŁADKI

Na rynku dostępne są różne rodzaje wkładek, o różnym przeznaczeniu. Poprawiają rozkład nacisków stóp na podłoże, amortyzują i działają na stopę wymuszając prawidłowy chód. Są w przystępnej cenie, dostępne dla każdego. Indywidualne wkładki do obuwia to większy wydatek, lecz wart swojej ceny. Profilowane, wykonane starannie z uwzględnieniem różnic między stopami wskazane są w szczególności osobom pracującym długie godziny na stojąco, z płaskostopiem, wadami postawy, czy predyspozycjami do haluksów.

KLINY, SZYNY I OSŁONY

Kliny, separatory oraz szyny korekcyjne na haluksy są rozwiązaniem do codziennego stosowania, zarówno w trakcie aktywności jak i odpoczynku. Kliny międzypalcowe umożliwiają użytkowanie w ciągu dnia w różnym rodzaju obuwia. Doskonale sprawdzą się podczas chodzenia w kapciach, butach sportowych, czy formalnych. Niektóre kliny mają różne dodatki, np. jest możliwość regulacji dzięki dołączonym kołeczkom rozporowym, mają osłonę na kość palucha, czy przytrzymujące pierścienie. Różne odmiany i rozmiary są ważne w przypadku różnego stopnia zaawansowania haluksa, również gdy różnice obejmują każdą ze stóp. Kliny najczęściej wykonane są z elastycznego silikonu medycznego dostosowującego się do ciała, są łatwe w konserwacji i trwałe. Dla wzmocnienia działania separatorów przeznaczone są aparaty na haluksy – szyny korekcyjne. Są ich różne rodzaje: stałe, do użytku w nocy i w spoczynku, jak i ruchome, w których można chodzić po domu. Szyny dedykowane są oddzielnie dla każdej ze stóp, ale są również rodzaje uniwersalne. Dzięki rzepom można odpowiednio dostosować siłę działania szyn. Odciągają one duży palec prowadząc do prawidłowego ustawienia dużego palca, łagodzą ból i pomagają zatrzymać rozwój wady.

WAGA I AKTYWNOŚĆ

Utrzymanie ciała w dobrej kondycji, sport, utrzymywanie prawidłowej masy ciała ma duże znaczenie dla kondycji naszych stóp. Obciążone stopy ulegają deformacji zdecydowanie szybciej. Dlatego tak ważna jest aktywność sportowa, a w przypadku osób z haluksem, taka, która nie obciąża zanadto stóp tj. rower, basen, joga.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl