PYTANIA? ZADZWOŃ!

MITY O HALUKSACH

0
MITY O HALUKSACH

6 MITÓW O HALUKSACH

 

1. HALUKSY TO PROBLEM STARSZYCH PAŃ

Prawdą jest, że haluksy zdecydowanie częściej obserwuje się u kobiet. Przyczyną jest słabszy układ mięśniowo-więzadłowy. Ale nie oznacza to, że mężczyźni w ogóle nie cierpią z powodu palucha koślawego. Mitem jest też kategoryczne powiązanie haluksów z wiekiem. Mogą się one pojawić u osoby młodej, nawet u dziecka.

2. GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ HALUKSÓW JEST NOSZENIE SZPILEK

Wysokie obcasy rzeczywiście sprzyjają tworzeniu się wady, ale nie są jej główną przyczyną. Predyspozycje do koślawości palucha są dziedziczne. Jeśli mamy w rodzinie osobę zmagającą się z tą dolegliwością, warto zacząć działać profilaktycznie. Jest też wiele innych czynników, które przyczyniają się do powstania haluksów: płaskostopie poprzeczne stojący lub siedzący tryb pracy taniec klasyczny nadwaga

3. JEŚLI MAM HALUKSY, CZEKA MNIE OPERACJA

Operacja jest ostatecznością. Gdy tylko zauważymy objawy palucha koślawego, należy natychmiast rozpocząć leczenie. Polega ono m.in. na ćwiczeniach, dobraniu obuwia oraz noszeniu aparatów korekcyjnych.

4. APARATY CAŁKOWICIE USUNĄ HALUKSY

Leczenie haluksów nie jest ani łatwe, ani krótkotrwałe. Wymaga systematyczności. Wbrew obietnicom niektórych producentów aparatów na haluksy, nie możemy oczekiwać cudownych efektów ani po 7 dniach, ani po miesiącu. Niestety żadna forma leczenia nie przywróci prawidłowego ustawienia palucha stopy – jest to możliwe tylko w wyniku operacji. Celem leczenia jest natomiast zatrzymanie rozwoju wady oraz uśmierzenie bólu. Nie dajmy się więc zwieść coraz częściej spotykanym zdjęciom „przed” i „po”, sugerującym całkowite usunięcie haluksa na skutek stosowania jakiegoś aparatu. Niestety takie zdjęcia to jedynie efekt użycia programu graficznego...

5. HALUKSY MOŻNA WYLECZYĆ "BABCINYMI" SPOSOBAMI

Nacieranie olejkami i jodyną, spożywanie naparów czy kąpiele z solami lub ziołami… Choć przepisy brzmią interesująco, niestety ich skuteczność jest mocno ograniczona. Niektóre z domowych metod w ogóle nie przynoszą rezultatów. Pozostałe mogą zmniejszyć ból i przynieść chwilową ulgę, ale niestety nie uleczą tak poważnej dolegliwości, jaką jest koślawość palucha.

6. OPERACJA HALUKSA ZLIKWIDUJE PROBLEM RAZ NA ZAWSZE

Zabiegi na haluksy są coraz bardziej nowoczesne, a ryzyko nawrotu wady – coraz mniejsze. Niestety operacja palucha koślawego nie daje 100% gwarancji, że na zawsze pożegnamy się z problemem. Jeżeli jednak mamy predyspozycje genetyczne i/lub po operacji wrócimy do złych nawyków (np. noszenia niewłaściwego obuwia), haluks może odrosnąć. Bardzo ważna jest więc profilaktyka pooperacyjna: gimnastyka i higiena stóp, dobrze dobrane obuwie oraz stosowanie aparatów korekcyjnych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl