PYTANIA? ZADZWOŃ!

HALUKSY, A AKTYWNOŚĆ SPORTOWA

0
HALUKSY, A AKTYWNOŚĆ SPORTOWA

CZY MAJĄC HALUKSA MUSZĘ ZREZYGNOWAĆ ZE SPORTU? - CZY UPRAWIAJĄC SPORT NIE POGŁĘBIĘ WADY?

 

Odpowiadamy: Ćwiczenia i sport są wskazane w profilaktyce haluksa. Należy jednak pamiętać, że niektóra aktywność jest wskazana w mniejszym stopniu. Brak ćwiczeń powoduje osłabienia tkanek i stawów skokowych. Obniżenie elastyczności mięśni i ścięgien w połączeniu z noszeniem nieprawidłowego obuwia, urazy mechaniczne, otyłość oraz wady postaw przyczyniają się do powiększania HALUKSA.

Osoby z haluksami nie powinny rezygnować z ćwiczeń fizycznych, ale powinny unikać aktywności pogłębiających ten problem. Jakich aktywności należy unikać by nie pogłębić dolegliwości związanych z Haluksem?+

JAKICH SPORTÓW UNIKAĆ, JEŚLI ZMAGASZ SIĘ Z HALUKSAMI?

Do takich należy najpopularniejsze bieganie, tenis, podskoki oraz ćwiczenia mocno angażujące stopy gdyż mogą przeciążać przodostopie, całą stopę oraz staw skokowy. Ta forma sportu wpływa również na kręgosłup. Może pojawić się ból i stany zapalne. Szczególnie osobom w średnim wieku polecamy spokojniejsze formy sportu.

JAKIE SPORTY WARTO UPRAWIAĆ?

By nie wywierać nacisku na stopy ale zapewnić dawkę wysiłku polecamy: Jazdę na rowerze Nordic walking Ćwiczenia na orbitreku Pływanie Ćwiczenia w pozycji siedzącej i leżącej (jak: stretching, pilates, joga, zdrowy kręgosłup, ćwiczenia z piłką itp.)

NAJWAŻNIESZY DOBÓR WŁAŚCIWEGO OBUWIA

Kluczową sprawą jest dobranie odpowiedniego obuwia. Tu nie polecamy dróg na skróty. W profilaktyce haluksów zarówno obuwie codzienne jak i sportowe powinno być odpowiednio dobrane. Zbyt cienka podeszwa nie zapewnia odpowiedniej ochrony, buty nie powinny być też zbyt wąskie, ważna jest również odpowiednia wkładka oraz kliny międzypalcowe, które z powodzeniem sprawdzą się podczas ćwiczeń.

Rozpoczynając aktywność sportową pamiętajmy, by od razu nie rozpoczynać z dużą intensywnością, gdyż mogą pojawić się dolegliwości bólowe, a tych nie można ignorować. Polecamy stopniowe zwiększanie ilości i trudności ćwiczeń, oraz reagowanie na dyskomfort i ból, np. zmianą wkładki lub wielkości klina.

Przydatna staje się też konsultacja ze specjalistą, by kontrolować stan zdrowia i zasięgnąć porady.

Najważniejszym jednak jest, by nie rezygnować z aktywności, utrzymywać prawidłową wagę i nie poddawać się wymówkom ;)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl