
JAK POSTĘPOWAĆ , BY UNIKNĄĆ OPERACJI HALUKSÓW?
8 SPOSOBÓW NA HALUKSY.
Paluch koślawy (łac. hallux valgus), też haluks lub halluks to zmora wielu kobiet. Wygląda nieestetycznie, utrudnia wybór obuwia i powoduje ból. Ignorowanie rozwijającej się wady doprowadzi do problemów z chodzeniem, a operacja (oraz długotrwała rekonwalescencja) okaże się nieunikniona. Dlatego, gdy tylko dostrzeżemy pierwsze objawy, należy natychmiast zacząć działać, by zatrzymać rozwój haluksów i nie dopuścić do rozwiązania ostatecznego, czyli ingerencji chirurgicznej.
1. ĆWICZ STOPY
Codziennie poświęć kilka - kilkanaście minut na gimnastykę stóp. Możesz użyć ekspandera lub piłki. Przykładowe ćwiczenia do wykonania w warunkach domowych znajdziesz >>TU<<(kliknij)
Pamiętaj: odpowiednie ćwiczenia mogą znacząco opóźnić rozwój wady!
2. DOBIERZ WŁAŚCIWE OBUWIE
Jakie buty są najlepsze? Najprostsza odpowiedź brzmi: wygodne. Obuwie nie powinno ściskać palców (jak w przypadku wąskich czubków) lub wymuszać ich przykurczania (japonki). Unikajmy długotrwałego chodzenia na wysokich obcasach, ponieważ ciężar ciała, zamiast rozkładać się na różne części stopy, skupia się na palcach. But powinien stabilizować i amortyzować stopę, pozwalać jej oddychać i nie powodować bólu.
3. STOSUJ APARATY KOREKCYJNE
Kliny międzypalcowe oraz szyny odwodzą paluch stopy od pozostałych palców, ustawiając go we właściwej pozycji. Regularne stosowanie takich aparatów powoduje zatrzymanie rozwoju wady.
4. UŻYWAJ OSŁONEK
Specjalne osłonki żelowe z klinami ochronią zgrubienie przed otarciami i podrażnieniami, pomagając w zwalczaniu bólu podczas chodzenia w obuwiu.
5. DOBIERZ WKŁADKI
Dobrze dobrane wkładki od butów poprawiają rozkład nacisków stóp na podłoże. Szczególnie polecane są osobom, u których równocześnie występują haluksy i płaskostopie poprzeczne.
6. ZMIENIAJ OBUWIE
Kilka razy dziennie zmieniaj rodzaj butów. W ten sposób będziesz obciążać różne części stopy.
7. DBAJ O PRAWIDŁOWĄ WAGĘ
Niestety nadwaga sprzyja haluksom. Prawidłowa dieta i ruch są natomiast dobre dla całego organizmu, ze stopami włącznie.
8. BĄDŹ AKTYWNA
Unikaj długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej. Staraj się robić przerwy, uprawiaj sport, jak najczęściej spaceruj boso po naturalnym podłożu. Pamiętaj, że nawet podczas pracy przy biurku możesz gimnastykować stopy (patrz punkt 1).