PYTANIA? ZADZWOŃ!

OPERACJA HALUKSA

0
Operacja haluksa

OPERACJA HALUKSA

Operacja haluksa, To często konieczność, gdy deformacja stopy  jest na tyle zaawansowana, że ból i zniekształcenie spowodowane haluksem uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie.

W zależności od stopnia wady, lekarz decyduje o metodzie leczenia operacyjnego. Często jednocześnie koryguje się wady pozostałych palców, co jest konieczne do odtworzenia prawidłowego funkcjonowania stopy.

Najpopularniejsze rodzaje operacji to:

  • Chevron
  • Scarf
  • Akin
  • Lapidus

W czasie rekonwalescencji pooperacyjnej należy chodzić w specjalnym obuwiu. Nie możemy wtedy wykonywać wielu czynności, na przykład prowadzić samochodu.
Po ok. 6 tygodniach na podstawie RTG lekarz ocenia, czy można już zakładać normalne buty i rozpocząć rehabilitację.
Powrót do pełnej sprawności po operacyjnym leczeniu halluksów trwa zwykle około 6-10 tygodni.
Operacja nie gwarantuje jednak stałej poprawy, szacuje się, że u ok. 25% pacjentów może nastąpić nawrót choroby.

Zaleca się zatem i po operacji profilaktyczne stosowanie szyn korekcyjnych.

KOSZT OPERACJI HALUKSA

Haluksy to dokuczliwa dolegliwość, która może mieć negatywny wpływ na nasze codzienne życie. Współczesna medycyna dysponuje wieloma metodami ich leczenia, ale w niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Operacje haluksów można wykonać bezpłatnie w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. O konieczności operacji decyduje lekarz. Czas oczekiwania na zabieg jest różny, w zależności od województwa. Warto jeszcze dodać, że operacje refundowane zazwyczaj nie są wykonywane najnowszymi technikami.

Na rynku istnieje wiele ośrodków proponujących wykonanie operacji na koszt pacjenta.

Zoperowanie haluksa jednej stopy będzie nas kosztowało kilka tysięcy złotych. Zazwyczaj ceny zaczynają się od 3500 złotych, jednak ostateczna kwota może wynosić ponad 6000 złotych. Wpływ na cenę ma indywidualny stan pacjenta, metoda i usługi towarzyszące. Czasami doliczyć trzeba kolejne wydatki, między innymi:

  • konsultacje ortopedyczne, koszt pojedynczej wizyty: 100–250 złotych
  • koszt niezbędnych badań: około 400–500 złotych
  • specjalistyczne obuwie: około 100 złotych
  • cena rehabilitacji: mniej więcej 500–600 złotych

Powyższe kwoty są orientacyjne. O dokładny cennik operacji haluksów należy pytać w ośrodku medycznym wykonującym zabiegi.

POWIKŁANIA PO OPERACJI HALUKSA

Działania uboczne i powikłania pooperacyjne to sytuacje, których mamy nadzieję uniknąć. Każdy zabieg związany jest z ryzykiem, o którym lekarz ma obowiązek nas poinformować. Należy wiedzieć, co może nastąpić, by świadomie podjąć decyzję o operacji.

A jakie są te nieprzyjemne następstwa pooperacyjne?

  • Podwyższona temperatura
  • Ból
  • Obrzęk stawu lub nawet całej kończyny
  • Zasinienie, krwiaki utrudniające gojenie
  • Blizny oraz zaburzenia czucia spowodowane uszkodzeniem nerwów
  • Zakażenia

Na ryzyko powikłań w dużej mierze narażone są osoby mające problemy z krążeniem żylnym i limfatycznym jak również prowadzące niezdrowy tryb życia.

BUTY PO OPERACJI HALUKSA

Obecne metody operacyjne stosowane w leczeniu palucha koślawego pozwalają uniknąć gipsu. To ogromna zaleta. W okresie rekonwalescencji lekarze zalecają chodzenie w specjalnym obuwiu odciążającym przodostopie.

Życzylibyśmy sobie, by były to stylowe i modne buciki, lecz dla prawidłowego leczenia musimy pogodzić się ze specjalną praktyczną konstrukcją.

Jak skonstruowane są takie buty?

Mają specjalnie wyprofilowaną amortyzującą podeszwę z podcięciem pod palcami, by nacisk przenieść na piętę i śródstopie. Otwarta konstrukcja zapewnia przepływ powietrza, odpowiednio zabezpiecza piętę i daje możliwość regulacji zapięcia. But nadaje się zarówno na lewą jak i prawą stopę. But dobierany jest wedle numeru obuwia noszonego na co dzień przez Pacjenta.

Cena buta: 65 zł

BUTY PO OPERACJI HALUKSA

W takich butach chodzenie możliwe jest już następnego dnia po zabiegu.

Co dalej PO OPERACJI HALUKSA?

Po okresie wstępnej rekonwalescencji pooperacyjnej, niezbędna jest rehabilitacja i przestrzeganie zaleceń lekarza. Bywa, że ignorujemy zalecenia lub nie przywiązujemy zbytniej wagi do występujących dolegliwości, uznając, że są naturalnym następstwem operacji.

Jakie jeszcze następstwa pooperacyjne mogą nas spotkać?

  • Bliznowce rany pooperacyjnej połączone z bólem i przeczulicą skóry
  • Brak zrostu w przypadku operacji przecięcia kości
  • Nieruchomość stawu śródstopno-palcowego palucha
  • Nietrwałość korekcji skutkująca ponowieniem operacji

Zwyrodnienie palucha koślawego ma skłonność do nawracania mimo operacji. Zniekształcenie może powrócić. Dlatego ważna jest rehabilitacja i profilaktyka w czym pomaga stosowanie między innymi aparatów na haluksy.

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl